Fransa'daki Türklerin Haber Sitesi

Makaleler

HAFTANIN KONUĞU: GÜRKAN BERİS. "ŞİRKETLER ARASI TAHSİLAT"

Sevgili okurlar, sizlere bu hafta kendi işini kurmuş değişik alanda bir işinin adamını tanıtmak istiyorum. Gürkan Beris " Şirketler Arası Tahsilat " uzmanlığı alanında iş yapıyor. Gürkan bey daha evvel 10 yılı aşkın bir süre bazı uluslrarası şirketlerde üst düzey yöneticilik yapmış ve şimdiki yaptığı iş alanında gördüğ boşluğu tesbit ettikten sonra " Cabinet Phenix" adlı kendi kabinesini açmış ve burda şirketlerin alacaklarının tahsilat işinin takibini yapıyor. Aslında kendi deyimiyle "ombudsman" lık,yani bir yerde "uzlaştırma" görevi yapıyor. Gürkan bey, yaptığı işin yasal yollarla nasıl alacak tahsil edileceğini ve aynı zamanda, işletmecilik eğitimi de denilebilecek firma yöneticilerine staj veriyor. Mahkemeye gitmeden iki firma arasınadki alacak-verecek meselesini dostane tavsiyelerle çözme sistemlerini uyguluyarak, aynı firmaların uzun soluklu  birlikte ticaret yapmalarını bile sağlıyor. Evet, alacaklı firmaların alacaklarını nasıl tahsil edeceklerini aşşağıda verdiği bilgilerden yola çıkarak göreceksinizParis'te işinin adamı, şirketler arası tahsilat uzmanıFransa'da şirketlerin iflas etmelerine yol açan birinci sebep tahsil edilemeyen alacaklardır. Her yıl 15 milyar euro tahsil edilemez ve zarar olarak Fransa'daki şirketlerin bilançolarında yer alır. 2008 yılından bu yana iflas eden şirket sayısında çok büyük bir artış olduğu görülüyor. Avrupa'da ortalama tahsilat 57 günde gerçekleşirken Fransa'da ise tahsilat ancak 67 günde gerçekleşebildiğini söylüyor Gürkan Beris. Fransa'da faliyet gösteren şirketlerin alacaklarıyla daha çabuk ilgilenmeleri için hükümet tarafından çıkarılan yeni kanunlarla teşvik ediliyor. şirketler arası alacakların zaman aşımına uğrma süresi 10 yıldan 5 yıla çekilirken, bu süreyi askıya alacak formüller hala mevcut olduğunu söyleyen Gürkan Beris, 1 Ocak 2009'dan itibaren yapılan sözleşmelerde geçerli olacak maddeleri ise şöyle sıralıyor.

1)- Şirketler arası ödemelerin azami vade süresi artık 45 gün ay sonu, ya da fatura tarihinden itibaren 60 gün aşamaz. Yani 90 günlük vadeler bitmiştir. Otomobil,uçak sanayii gibi sektörlerde branş sözleşmeleri azami vade sürelerini kademeli olarak  2009’dan irtbaren uygulamaya sokmustur.Bu uygulama 1 Ocak 2012'den itibaren istisnasiz bütün sektörlerde uygulanmaya konuldu.

Bu madde uygulanmadığı taktir de ne olur ?.

a) Mal alan şirket eğer vade tarihinde ödeme yapmazsa bir kontrol sırasında maliye tarafından 15 000 euro cezaya çarptırılabilir.

b) Ürünü satan şirket faturası üzerinde vade tarihini, geçikmeli ödeme olduğu taktirde uygulayacağı faiz oranını belirtmekle mükelleftir. Aksi taktirde yine maliye tarafından 15 000 euro ceza ödebeme tabii tutulabilir. Aşşağıdaki cümle fatura üzerine yazılabilir.

(Tout retard de paiement entrainera une penalité égale au dernier taux de refinancement de la BCE majore de 10 points calcule au prorata temporis sur le montant de la somme restant due)

2)-Vadesinde ödenmeyen borçlara otomatik olarak tazminat binecektir.( penalite pour paiement tardif), Artık iadeli taahütlü mektup yollamaya gerek yoktur. Bu tazminatı Ürünu satan firmanın ürünü alan müşterisinden istemeye hakkı vardır. Eger tahsil ederse cirosuna ekler ve üzerinden vergilerini verir. Ürünün satışını yapan bu tazminatı istemezse, ender de olsa, bazı şirketlerin cezaya tabii tutulduğu görülmüştür. Mahkemeler ozellikle Urun satan firmalarin Urunu alip da vadesinde parasini odemeyen firmarla isbirliginie giderek kanunu ihlal ettigini one surmuslerdir. Buna « coresponsabilité » diyoruz. Yani gec odemeye goz yummak bile tehlikeli.Uygulnacak tazminatın faizi a$agidaki $ekilde hesaplayabilirsiniz.

Avrupa merkez Bankasının son kuruna 10 puan eklenir. Bugün itibariyle bu kur % 1,00'dir uygulanacak asgari faiz senelik % 11,00 olur. (aylık % 0,92) Bu uygulanacak asgari faizdir. Azami faiz ise % 14,00 civarlarindandir. Bu demektir ki %11,00 ile % 14,00 arasinda bir faiz uygulanabilir. Bugunlerde hesaplar’in daha kolay yapilabilmesi için senelik yuvarlak %12,00, ya da aylik %1,00 uygulamaktayiz. Yani bir yıl geç ödenen 10 000 Euro'luk borç 1200 Euro tazminata yol açar. 

Şirketler alacaklarını tahsil etmeyi başaramadıkları için değil, tahsil etmek için gerekeni yapmadıkları için cezaya tabii tutulurlar. Usulsüz olarak zarar gösterme de bir ceza sebebidir. Bu konuda uzmanlaşmış hukuk büroları tahsil edilmeyen alacaklar için müşterilerine sertifika vererek bu yükü üzerlerine alırlar. Cabinet Phenix tahsilat konularında uzmalaşmış bir hukuk bürosu olarak bu sertifikayi verebilir. Buna « Certificat d’Irrecouvrabilité » diyoruz. 

Şirketler arası tahsilat uzmanı Gürkan beris
- Tahsilat promlemleriyle karşılaşan yöneticilere bizim tavsiyelerimiş şunlar oluyor:
 
•  Alacağınızın en azından % 25'nin derhal ödenmesini isteyin,kalanını da takvime alın. Bugün borcunun % 25'ni bile ödeyemeyen bir şirketin yarın tamamını ödemesini bekleyemezsiniz. Eğer bu konuda başarılı olamazsanız, pazarlığa devam etmeyin, işi bir profesyonele havale edin. Buraya harcıyacağınız enerjiyi ve zamanı mesleğinize harcamanız daha isabetli olacaktır. 
 
•  İki kere sözünü tutmayan bir şirket artık pazarlığa devam etmeyin. İlerideki sözlerin de tutulmama şansı çok yüksektir.
 
•  İnfogreffe veya societe.com internet sitelerini kullanarak alacaklı olduğunuz şirketlerin halen faaliyette olup olmadığını kontrol edin. eğer söz konusu şirketler faaliyetlerini sürdürüyorsa, bir profesyonel sizin çıkarlarınızı rahatlıkla koruyabilir.
 
İflas etmiş, faliyetlerini durdurmuş şirketlere karşı yapabileceğimiz, hiç bir şey yoktur, önemli olan bundan ders alıp ileride böyle bir şeyle karşılaşmamak için bugün gerekeni yapmaktır.
 
Tahsilat problemlerini nasıl kısıtlayabilirsiniz ? 
 
•  Müşterilerinize şartname içeren sözleşmeler imzalatın, sadece sözle iş yapmayın. Güven çift taraflı olmalıdır. zaten bir şirketin şartnamesinin olmaması 75 000 euro'ya kadar cezaya yol açabilir. Bu konuda size hizmetlerimizi sunabiliriz.
 
• Müşteri başına kredi limiti belirleyin ve belirlediğiniz limiti aşmayın. Bazen satışı reddetmek para kazanmak demektir. Vadesini bir ay geçen alacaklarla ciddi bir şekilde ilgilenin, beklerseniz, tahsilat daha da zorlaşır, en iyisi derhal ilgilenmektir.
 
• Bir günlük eğitim kurslarımıza katılarak profesyonelleşin, bilgilerinizi güncelleştirin. İlgilenenler bize  E-Mail yolloyurak proğram istiyebilirler. Fiyat 800 Euro HT olup şirketlerin eğitim bütçesinden karşılanabilir. Paris'te düzenlenen eğitim günlerimizi öğrenip müracatları ona göre yapabilirler " diyor. 
 
Cabinet Phénix Şirketlerde tahsilat hamlesini projelendirir, şüpheli ve güç alacakları takip eder ve tahsil ederek müşterilerinin çıkarlarını korur. Yönetici ve yönetici adaylarına bu konuda eğitim verir. Özel kişilere (şahıslara) yönelik tahsilatlar ve diğer hukuk promlemleri alanının dışındadır. Paris (www.hodrimeydan.net)
 
Submit to DeliciousSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn